Wills Sainte Claire

27.01.2015 00:12

C. Harold Wills byl perfekcionalista, ani to nepomohlo

Wills Sainte Claire k úspěchu na trhu

 

To auto, u nás téměř neznámé, jsem prvně viděla na Soutěži elegance pořádané VCC Praha v Roztokách u Prahy. Zajímalo se o něj víc účastníků. Já jsem nespěchala, doma mě nikdo nečekal, a dočkala jsem se majitele. Tím začaly drobné krůčky, které skončily nabídkou Motor Journalu : "Tak o tom napiš článek." Nerozvážně jsem to slíbila.

 

Majitel Willse mi půjčil kopii dobové propagační brožury, začátek nechal přeložit do češtiny. Další informace jsem hledala v Národním technickém muzeu. " Nic u nás není, to bylo mizerné auto, proto se skoro žádné nezachovalo. Podívej se na bugatky, také se jich moc nevyrobilo, a kolik jich do dnes existuje." Ze skupinky členů kolegů z VCC Praha odpověděl jeden "To je hodně zajímavé a ve své době velice pokrokové auto". Předseda chvíli váhal před obsáhlou knihovnou, potom vytáhl tlustou encyklopedii amerických automobilů. O Wills Sainte Claire tam byla sotva jedna stránka, s několika obrázky a krátkým textem. V Národní technické hnihovně byla jediná zmínka, že Wills koupil v Marysville pozemky, na kterých budoval sidliště s obytnými domy, parky, školami. Zbýval internet, umím jen to, co nutně potřebuju. Chodila jsem do školy za Hitlera a za Stalina, na angličtinu musel stačit překladač google. Nebylo to pro mě lehké, vzpomněla jsem si na Knoflíkovou válku "kdybysem to věděl, tak bysem byl nechodil".

Pomalu jsem docházela k názoru, že C. Harold Wills byl opravdu obdivuhodný člověk, a jeho automobil Wills Sainte Claire předešel svou dobu nejméně o deset roků. Víc informací najdete v Motor Journalu číslo 2. 

—————

Zpět