VITRÍNA J. F. KOCHA V BUDOVĚ AUTOKLUBU

08.06.2016 11:25

V sobotu 28. 5. 2016  patřila velká část Opletalovy ulice v Praze historickým vozidlům.  Autoklub České republiky uspořádal jubilejní, 10. ročník výstavy historických automobilů a motocyklů a současně  připomněl  90. výročí zahájení výroby motocyklů  PRAGA a 80. výročí vzniku znaku AUTOKLUBU REPUBLIKY ČESKOSLOVENSKÉ. V salonku Praga byla odhalena vitrina, připomínající všestranou a známou osobnost našeho motorismu, Jaroslava Františka Kocha.

Před vchodem  do budovy Autoklubu skupina Brass Band Rakovník i skupina historického  tance Arvena připomínaly dobu swingu. U chodníku stála řada ve své době pokrokových a spolehlivých motocyklů Praga, napočítala jsem 35 Praga 500 a jednu Praga 350. Vyráběly se ve třicátých letech v továrně Praga podle konstrukce  a pod vedením J. F. Kocha. Přijeli majitelé značek Jawa a ČZ, zahlédla jsem také  osamělý skútr Čezeta.  Nejstarší vozidlo, řemenový motocykl  L & K rok výroby 1901, přivezl Petr Hošťálek. Pozornost budila  replika parního motocyklu, vyrobená v roce 2015 podle amerického originálu z roku  1894.

Výrobu automobilů Praga připomínala mezi automobily různých značek Praga Piccolo a několik automobilů Praga, vyrobených ve třicátých letech.  Na chladiči  mají figuru Vítěze, použitou z ceny, navržené sochařem Ladislavem Šalounem.

Za krásného počasí čas ubíhal v přátelských i odborných hovorech, předváděcích jízdách i fotografování. V sále se promítaly filmy a účastníci, kteří přijeli s vozidly Praga, byly odměněni replikou loga Autoklubu.

Ve 14.00 se v salonku Praga shromáždili pamětníci a obdivovatelé J. F. Kocha a jeho vnučka Jaroslava  odhalila vitrínu s připomínkou dědečkova velkého díla. Iniciátoři zřízení vitríny  Ivo Faltys a František Čečil krátce promluvili a tím oficiální část bohatého programu skončila.

Text: Jaroslava Brutarová
Foto: Jaroslava Brutarová, Jaroslava Ledková rozená Kochová

 

—————

Zpět