Víte komu říkali Herodes?

27.05.2014 18:30

26. 12. 2013 ve věku 93 let zemřel ing. Jan Křivka. Jako vzpomínku vkládám článek, napsaný v roce 2005

Víte komu říkali Herodes?

První obchodní dům automobilů, společnost AUTO JAROV, s. r. o. vznikl na místě národního podniku Mototechna v Praze na Jarově. V uplynulých dvanácti letech se několikanásobně rozrostl, kromě autosalonů vozů značek Volkswagen, Seat, Škoda a Audi  má i nejmodernější servisní vybavení a majitelům automobilů poskytuje ty nejširší služby.

Jméno majitele společnosti AUTO JAROV,  pana Josefa Fojtíka je mezi motoristickou veřejností dobře známé, v šedesátých a sedmdesátých letech startoval ve dvanácti Šestidenních a jako kapitán Trophy-teamu se výrazně podílel  na vítězstvích ve Světové trofeji, úspěšný byl i v enduru.

Na přátelské setkání, při kterém byla představena další moderní stavba ze skla a oceli, servisní hala Audi, pozval mnoho bývalých motocyklových jezdců, funkcionářů i fandů, kteří se zajímají o historii českého motorismu.

Na čestném místě, vedle posledních modelů vozů Audi, stálo v nové hale několik historických  motocyklů konstrukce ing. Křivky. Byl tam legendární „Pařez“ JAWA 50 Pionýr,  „půllitr“ Jawa 500 OHC, málo známý čtyřtaktní motocykl, nazývaný Krasavec a sportovní stroj, na kterém se Josef Fojtík čtyřikrát zúčastnil Šestidenní motocyklové soutěže. 

V rámci setkání proběhl slavnostní křest knihy „Říkali mi Herodes“, která vyšla při příležitosti osmdesátých pátých narozenin ing. Jana Křivky a podle jeho vyprávění jí napsal motoristický novinář a dlouholetý šéfredaktor časopisu Světa motorů Mirek Ebr a vydal Karel Řepa.

Krátká ukázka standardních tanců na začátku programu vytvořila příjemný kontrast k technice a sportu tvrdých chlapů, a po písni Stanislava  Hložka už moderátor setkání Jiří Hájek pozval na podium Jana Křivku, Václava Fojtíka, Františka Mošnu  a Miroslava Ebra a další.

Ing. Křivka dostal blahopřání a květiny, na dotaz moderátora odpověděl, že jeho láska k motocyklovým závodům začala už v mládí, kdy jako divák navštěvoval Zlatou přilbu v Pardubicích. Nejkrásnější okamžiky zažil, když přebíral Mezinárodní trofej a zněla naše národní hymna, to měl v očích slzy – slzy štěstí. Všichni na podiu krátce vzpomněli na minulost,  pan Fojtík připomněl, že přísnost pana Křivky přispívala k vítězství teamu. To už bouchla zátka šampaňského, první kapky dopadly na knihu, hostesky roznášely naplněné sklenky hostům.

Oficiální část programu skončila, hosté při konzumaci připravených lahůdek vzpomínali na minulost, hodnotili přítomnost a všichni se shodli, že připomenutí významu výroby motocyklů pro náš průmysl a našich úspěchů v motocyklovém sportu je potěšilo.

A jak to bylo s tím Herodem ? Tady si musím pomoci citátem z knihy Miroslava Ebra o inženýru Křivkovi „ Byl a zůstal náročný na sebe, byl náročný, mnohdy až nepříjemně, i na své spolupracovníky a jezdce, kteří pro Jawu jezdili. Mnozí mu to vyčítali, zazlívali, říkali mu mezi sebou Herodes, což mělo vyjadřovat jeho bezcitnost. Ale to nebyla bezcitnost, nýbrž náročnost, byl Herodesem i sám sobě“.

—————

Zpět