Pamětní deska J.F.Kocha

21.09.2015 22:50

Jaroslav František Koch
narozený 1893 v obci Mcely, byl od mládí až do důchodového věku konstruktérem dokonalých, na svou dobu pokrokových a spolehlivých  jednostopých strojů a současně úspěšným motoristickým sportovcem  a cestovatelem.

Obec Mcely si váží své historie, v seznamu významných rodáků na informační tabuli Jaroslav  František Koch nechybí. Místní úřad Mcely přijal návrh  člena Čezeta klubu Marcela Malypetra na zřízení pamětní desky, paní starostka  Lada Bešíková společně s s místostarostkou  Evou Gleichovu    a kronikářkou Janou Hejlovou  se zasloužily o jeho uskutečnění.
Pamětní deska byla odhalena v sobotu 22. 8. 2015, její odhalení přijel uvítat na historickém motocyklu za své stáje i Středočeský hejtman Miloš  Petera.  Zúčastnil se velký počet obyvatel Mcel, nechyběli členové rodiny Kochů, v čele s vnučkou  JFK Jaroslavou. Nejmladší, Filípek a Žanetka, jsou prapravnoučata JFK.
Obdivovatelé JFK přijeli  na svých strojích, v převaze byly  Čezety, některé s  dobovými vleky, jiné i s přívěsným vozíkem Druzeta, obdivovala jsem zachované plexištíty, choulostivé i ve své době. 
Pastvou pro oči, aspoň pro moje, byly dokonale renovované jednoválcové půllitry Praga BD 500 s dokonale zakrytým rozvodem OHC a prohloubenými blatníky. Stroje Praga BD byly výkoné, spolehlivé, používala je armáda i četnictvo.  Přijelo i několik méně známých Praga 350,  ve své době byly vyjímečné, náhon na zadní kolo kardanem, pro zjednodušení náhonu byl motor otočený o  90. V době, kdy se ještě používaly pro běžný provoz, jsem slyšela i název Praga BC.
O  významu  mnohostrané  osobnosti  Jaroslava Františka Kocha. promluvilo několik řečníků, a byla odhalena pamětní deska se stručným, ale výstižným textem.
Výstava dokumentů o životě a díle J. F. Kocha byla připravená v hasičské zbrojnici.
Zábavnou část programu začínal MceloCup aneb sjezd na čemkoliv. Toho "čemkoliv" nebylo mnoho, ale bylo to vtipné a nápadité.  Traktor vytáhl účastníky na společném laně
ke startu na kopci, za cílem jistila bezpečnost bariéra z balíků slámy.
Společenská část zábavy pokračovala až do večera, hudbu Trampstejk sponzoroval Cateau Mcely.
Zřízení pamětní desky Jaroslavu Franiškovi Kochovi  mě potěšilo, dovolte, abych všem, kteří se o to zasloužili, vyslovila můj dík. 

Jaroslava Brutarová

Zajímavosti hledejte ve fotogalerii,
podrobnosti na www.skutrklub.cz, čezetářský občasník 52

—————

Zpět