OKOLO ELIŠKY

14.07.2014 14:30

V sobotu 12. 7. t.r. se jel 11. ročník Jízdy pravidelnosti motocyklových a automobilových veteránů v Josefově Dole. Podnik pořádá Honza Úředníček s pomocí manželky a několika kamarádů, a ve spolupráci s místním úřadem v Josefově Dole. Počet účastníků z původní skupiny známých vzrostl až na dnešních 90.

Většina účastníků byla z blízkého okolí, vozidla představovala fantastickou směsku nejrůznějších typů a roků výroby.

Nejmenší z jednostopých byla Eska Sachs Pepíka Dvořáka, z vozidel vyráběných u nás po roce 1946 snad nechybělo žádné. Mezinárodní účast zajistili účastníci z nedaleké Zittau na strojích Simson a MZ. K největším patřily harleye, vynikal Harley Davidson obsah 1200 ccm, rok výroby 1931. Norton Commando 750 byl u nás v sedmdesátých letech těžko dostupný přepych.

Nejmenší z automobilů byla místní Aero 662, největší Buick Invicta r.v. 1961. Nejstarší byl Dodge 1918. Následovaly Ford A, Škoda Popular 420, Tatra 57, Nash, Rover 20, jejich majitelé, členové VCC Praha přijeli z Prahy po ose. Mezi zajímavými vozidly poválečnými byly Trabant 601 Kombi v nálezovém stavu, Trimph Mayflower, Lada 1500, obsazená hlídkou VB, Tatra 603, různé typy Škoda, nechyběl Jaguar, Porsche, Triumph Spitfire, Austin Healey.

Třístopý Velorex s vlekem a dětským kočárkem byl zařazený k vozidlům dvoustopým.

Zvláštní kategorii měly traktory, startovní číslo 1 Zetor 25 K místního Františka Kočího, startovní číslo 2 Porsche Junior Mirka Krejsy.

Sraz, přejímka a občerstvení byly na prostranství za Místním úřadem, po desáté krátká rozprava, a odjezd ke startu. Trať jízdy pravidelnosti vedla uličkami nad nádražím, jak jinak v horách, nahoru a zase dolů, jedna zatáčka za druhou, některé hodně ostré. Okruh se jel třikrát, každé kolo se měřilo samostatně. Vypadalo to na pěkný zmatek, kupodivu, všechno probíhalo hladce, bez zdržování a zbytečných formalit. Místní si vynesli před domečky židle a sledovali vše pohodlně v sedě, u startu si shromáždil dav, všichni fandili.

Výsledky byly spočítané včas, všichni účastníci dostali plakát a plaketu, vítězové kategorií byli odměněni poháry, majitel nejstaršího vozidla, Dodge, dostal cenu od starosty. Ještě krátké proslovy, zazvonil zvonec a podniku, plnému přátelství a dobré hohody byl konec.

A kde byla ta Eliška ? No u ní bylo večer pečené prasátko a zábava s kytarami a harmonikou. A nebyla to žádná kočka, ale příjemná místní hospůdka.