KUBA – socialismus se zbytky koloniálního přepychu II.

24.01.2015 15:36

 

 

Pokračování druhé Zátoka sviní


 

Velká Eva, Malá Eva i Jirka si užívali pláž, já jsem zvolila výlet, pořádaný cestovní kanceláří, národním parkem CIENAGA DE ZAPATA až do Zátoky sviní. Hned po nástupu do autobusu nás přivítal černoch košikářské postavy " Dobrý den, já jsem Čárlí a budu vás dnes provázet". Vyučil se v ČKD Praha a jeho čeština byla velice slušná. Během cesty na jižní stranu ostrova nás seznámil se sociálními vztahy a zvyklostmi, historií, geografií i zemědělstvím Kuby, nikdy nevynechal příležitost, připomenout úspěchy revoluce. V parku byla na programu projíždka motorovým člunem, návštěva makety indiánské vesnice, zoo malých zvířat a krokodýlí farma. Jutie, malí hlodavci podobní krysám, i krokodýli mají chutné maso, proto byli blízko vyhubení, pěstování ve farmách je zachránilo. Měla jsem potíže s foťákem, několik obrázků mi po návratu poslal spolucestující.

V nízkých skalkách žily snad tisíce krabů, přecházeli silnici v takovém množství, že se jim autobus nemohl vyhýbat. Při jízdě bylo slyšet praskání jejich krunýřů, černí ptáci u silnice čekali na čerstvou, ještě teplou svačinku.

A blížili jsme se k pobřeží, po straně silnice zelená plocha bez kousku stínu, za plotem z pletiva nudné hranolovité domečky jeden těsně u druhého. Čárlí vysvětlil, že i pracující jezdí na dovolenou k moři, polovinu nákladů platí sami a polovinu - no přece ROH.

Muzeum vylodění v Zátoce sviní připomíná neúspěšný pokus kubánských emigrantů podporovaných američany o přemožení revoluce Fidela Castra, to jsem si odpustila.

Následující odpočinkové dny na pláži jsem přerušovala jen fotografováním provozu ve Varaderu.

 

Pokračování třetí Havana

 

 

 

—————

Zpět