Ing. Jan Walter, odborník na ozubená kola

27.05.2014 18:31

Ing. Jan Walter, odborník na ozubená kola

Ing. Jan Walter, syn zakladatele továrny Walter Jinonice, byl odborník na výpočet a konstrukci ozubených převodů. V šedesátých letech pracoval  v pražské konstrukci Českých závodů motocyklových Strakonice. Kreslily se tam jednoúčelové obráběcí stroje, přesné brusky na kulato a transferové linky, a každý, kdo navrhoval převodovku, konzultoval s ním řešení. Zvláštní důraz kladl na korekci ozubení.

Už byl v důchodovém věku, menší postavy, bělovlasý, vždy v šedém obleku a bílé košili, sám říkal, že na sebe musí dbát, aby vedle své mladé ženy dobře vypadal.

V náprsní kapse nosil vždy několik ostře ořezaných tužek, trochu se mu chvěla ruka, ale když se dotkl papíru, psal i kreslil bez zaváhání. Měl výbornou paměť, když jsme koupili aerovku, vzpomínal si na podrobnosti z třicátých let. Spočítal  převody a korekci kol pro repliku rychloběhu.

Společně s několika kolegy z ACC Praha jsme ho pozvali na besedu, kromě jiného vyprávěl, že pro malé aerovky byl nakreslený diferenciál, který se dal montovat do stejných odlitků, jaké se používaly pro pevný převod.  Zvlášť zdůraznil, že korekcí upravil tvar ozubení pastorků, takže zuby vůbec nebyly u paty zeslabené.

Tehdy se hodně  mluvilo o životnosti zařízení, chtěla jsem vypadat chytře, tak jsem se zeptala, jaká životnost automobilů se požadovala ve třicátých letech. Podíval se na mě a s důrazem řekl „My jsme to dělali, aby to vydrželo“

Okolo roku 1965 se trochu pootevřela vrátka na hranicích, na devizový příslib se jezdilo hlavně do Jugoslavie. V kuchyňce, kde jsme s kolegy vařili a někdy i pili  kávu, jsme si předávali zkušenosti – ssebou vařič, stan, nafukovací matrace, na každý den masovou konzervu, český chleba, kde jsou levné kempy, jaké náhradní díly, jak ukrýt kanystr s benzinem.

Ing. Walter ke kávě kouřil dlouhé, voňavé cigarety, a poslouchal:Vy toho naděláte, my jsme si vzali náhradní spodky a do kapsy šekovou knížku a jeli jsme se na Velikonoce vykoupat do Benátek“

 

Podrobnosti o konstrukci repliky rychloběhu naleznete na stránkách Praha Tip: www.praha-tip.cz/clanek/tipy/doprava/veterani//jak-jsme-s-ing-walterem-delali-sestirychlostni-aerovku.html

 

—————

Zpět